Estetik Diş Hekimliği

Estetik diş hekimliği, dişlerin görünümü ve estetiği ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Diş estetiği sadece güzel, beyaz dişleri değil aynı zamanda sağlıklı diş etlerini, üst ve alt çenedeki diş sıralarının fonksiyonel uyumunu da içerir.

Dişlerin, insanların görünümü üzerinde büyük etkisi vardır. Beyaz, estetik dişler sağlığı, gençliği ve özgüveni gösterir. Öte yandan eksik, aşınmış, rengi bozulmuş veya kusurlu dişler görünümü, sağlığı ve yaşam kalitesini bozar.

Estetik Diş Hekimliği Ne İşe Yarar?

Estetik diş hekimliği, dişler ile diş etlerinin görünümünü iyileştirmeye, daha güzel ve parlak bir gülüş elde etmeye hizmet eden tüm teknikleri içerir. Diş ve diş etlerine zarar veren, hatta ciddi kusurlara neden olabilen patoloji ve problemlerin tedavisi için gerekli tüm müdahaleler estetik diş hekimliğinin bir parçasıdır.

Estetik Diş Hekimliğinde Hangi Tedavi Yöntemleri Kullanılır?

Estetik diş hekimliğinde gülümsemeyi geliştirmek için tercih edilen en yaygın tedaviler şunlardır:

İmplant

Estetik diş hekimliğinin hedefi, tam bir dişlenmedir. Bazen tüm çabalara ve en modern yöntemlere rağmen dişler kaybedilebilir. Bazı durumlarda ise diş kaybından bir kaza sorumlu olabilir. Ayrıca, başlangıçtan itibaren bir veya iki çenede tüm dişlerin bulunmadığı da olabilir. Bu gibi durumlarda implant tedavisi, yeni sabit dişler için en iyi yöntemdir.

Diş implantları, gerçek dişler kadar dayanıklı ve sağlamdır. Bunlar, tek bir dişin veya tüm diş sıralarının yerini alabilir. Minimal invaziv tedavi sayesinde işlem, nazik ve neredeyse ağrısızdır. Yara alanı oldukça küçüktür ve genellikle hızlı bir şekilde kapanır. Bu durum, enfeksiyon riskini de minimal düzeye indirir.

Profesyonel Diş Temizliği

Profesyonel diş temizliği, estetik diş hekimliğinde tercih edilen bir yöntemdir. Burada hastalığa neden olan bakteri içeren plak, özel aletler ve temizlik maddeleri ile temizlenir.

Bu bakteriler, diş çürümesine ve diş eti çekilmesine (periodontal hastalık) neden olabilir. Yeni bakteri tutulumunu daha zor hale getirmek için dişler parlatılır ve bir florür vernik veya jel ile kapatılır.

Diş Beyazlatma

Beyaz dişlere sahip olmak, kusursuz bir ağız hijyeninin göstergesidir. Bu ayrıca, parlak ve kusursuz bir gülümsemeye sahip olmayı da sağlar. Diş estetiğinde dişlerin beyaz ve parlak olması, gülüş estetiğinin en önemli parametrelerinden biridir ve estetik diş hekimi, gülüşe parlaklık kazandırmak için en çok hedeflenen tedavinin diş beyazlatma olduğunu bilir.

Diş beyazlatma tedavisi, sararmış veya koyu renkli dişler için diş estetiğinde en etkili çözümdür. Bu işlem sayesinde gülüş, daha aydınlık ve doğal olabilir.

Estetik Dolgular

Estetik gülümseme, bazı durumlarda ön dişleri etkileyen çürükler veya koyu renkli malzemeden yapılmış göze hoş gelmeyen dolgular nedeniyle bozulur.

Günümüzde çürüklerin oluşturduğu boşlukların doldurulmasında tamamen görünmez olan ve öncekilerin yerini alabilen estetik dolgular kullanmak mümkündür.

Porselen Lamina Veneerler

Dişler üzerinde zamanla ortaya çıkan aşınma, renk değişimi ve hoş olmayan görüntüleri kapatmak veya dişlerde var olan şekil bozukluklarını düzenlemek için, dişlerin ön yüzeylerine uygulanan porselen restorasyonlardır. Gerek diş yüzeyinde minimal aşındırma ile uygulanıyor olmaları, gerekse yüksek estetik sağlamaları sebebiyle, Porselen Lamina Veneerler günümüzde en fazla talep edilen estetik restorasyonlardır.

Porselen Kaplamalar

Bazı durumlarda dişler, form bozuklukları sebebiyle gülümseme ile çok uyumlu görünmez. Bu durumda diş aralarında fazla boşluklar olabilir veya dişler çok sivri, aşınmış veya düzensiz bir şekle sahip olabilir. Diş hekimi, bu sorunları çözmek için diş kaplamalarını uygulayabilir. Bunlar, dişlerin şeklini değiştirmek için dişin üzerine yerleştirilen seramik kaplamalardır.

Kaplamalar ayrıca, büyük dolgulu ön dişlerin yanı sıra kırık veya rengi bozulmuş dişleri düzeltmek için de kullanılabilir. Küçük müdahaleler, görsel etki yaratır ve hastanın kendine güveni üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Diş tedavi sanatının büyüleyici zorluklarından biri, yüzün doğal uyumunu geri kazandırmaktır.

Diş Eti Tedavisi (Pembe Estetik)

Estetik diş hekimliği açısından sağlıklı dişler, aynı zamanda sağlıklı diş etlerini de içerir. Dişlerin ve diş etlerinin görsel etkileşiminin tanımı, pembe estetiktir. Periodontitis (dişeti iltihabı) nedeniyle diş etlerinde ve çene kemiklerinde çekilme oluşabilir. Diş etlerinde hastalık veya çekilme varsa, periodontal tedavi çözüm olabilir. Diş hekimi, kemik ve bağ dokusunu yeniden oluşturmak için cerrahi seçeneklere başvurabilir. Bunun öncesinde iltihaplı diş etleri ve diş eti cepleri özel yönlemlerle tedavi edilir.