Ağız sağlığını korumada doğru bilinen yanlışlar

Vücudun en dayanıklı yeri olan diş minesi, hayatımızın sonuna kadar bize hizmet eder. Diş minesi her ne kadar vücudumuzun en dayanıklı ve en sert yeri olsa da yemek artıklarından kaynaklanan ve temizlenmeyen bakteriler, diş minesini eritip çürüklerin meydana gelmesini de kaçınılmaz kılıyor. Dişlerin bu kadar dayanıklı olmaları, genellikle ikinci plana atılmalarına neden oluyor. Diş çürükleri ve buna bağlı rahatsızlıklar, hem ülkemizde hem de dünyada büyük bir sorun teşkil ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünya genelinde insanlar diş bakımlarına özen göstermiyorlar. İlk okul çağındaki çocukların %90’ında, yetişkinlerin ise neredeyse %100’ünde diş çürüğüne rastlanıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ağız sağlığına gereken önemin gösterilmemesi sonucunda oluşan rahatsızlıklar, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden oluyor. Durum böyleyken ağız ve diş sağlığını korumak için her kafadan bir ses çıkması da kaçınılmaz oluyor. Peki doğru bildiğimiz yanlışlar neler?

“Sadece dişleri fırçalamak yeterli olur.” Yanlış

Dişlerin mutlak suretle fırçalanması tabii ki de gerekmektedir. Ancak sadece dişleri fırçalamak yeterli değildir. Bakterilerin tutulmasının çok kolay olduğu dil de dişlerle birlikte fırçalanmalıdır.

“Diş etim çok hassas bu da kanamaya neden oluyor.” Yanlış

Bu idda tamamen yanlıştır. Diş etinin fırçalama gibi basit bir eylemde kanamaması gerekir. Diş eti kanaması, diş eti iltihaplanmasının başladığını gösterebildiği gibi birçok farklı neden dolayı da gerçekleşebilir.

“Sert kıllı diş fırçası ve dişlerin sert fırçalanması dişleri daha iyi temizler.” Yanlış

Sert kıllara sahip diş fırçalarının dişleri daha iyi temizleyeceği herkes tarafından inanılan yaygın bir inanış. Ancak bu türdeki fırçaların dişleri aşındırabileceğini çoğu kişi göz önüne almıyor. Diş fırçası seçiminde orta sertlikte fırçalar tercih edilmelidir. Sert kıllı diş fırçaları dişlerde, fırça çürüğü denen aşınmalara neden olabilir.

“Bastırarak fırçalamak dişi daha iyi temizler.” Yanlış

Dişleri aşırı bir şekilde bastırarak fırçalamak, diş minesi altındaki tabakayı ortaya çıkararak daha sarı bir görüntü meydana gelmesine neden olur. Aynı zamanda bastırarak fırçalamak dişlerde hassasiyete, diş eti çekilmesine ve diş eti enfeksiyonlarına neden olur.

“Karbonat ve tuz ile dişleri fırçalamak dişleri beyazlatır.” Yanlış

Karbonat ve tuz, iri taneli maddeler olduğundan, diş minesinin zedelenmesine, aşınmasına ve diş etlerinin de zarar görmesine neden olur.

“Dişler fırçalanmadan önce macun ve diş fırçası ıslatılmalıdır.” Yanlış

Islatılan diş fırçasının kılları yumuşayacaktır. Ancak diş macununun köpürmesine ağız içindeki sıvılar neden olur.

“Süt dişlerine dolgu gerekmez.” Yanlış

Süt dişlerinin düşmesi ve yerine yeni dişlerin gelmesi kaçınılmazdır. Ancak zaten düşecekler diye bu dişlere dolgu gerekmediği, direkt olarak çekilmelerinin bir sonucu olmayacağını düşünmek yanlıştır. Erken zamanda çekilen süt dişleri, alttan gelen dişlerde çarpıklaşmaya neden olacaktır.

“Diş taşı dişleri korur.” Yanlış

Diş taşlarının dişleri koruyacağını düşünmek de doğru bilinen yanlışlardan biridir. Diş taşlarının yapısı sünger gibidir ve içerisinde delikler bulunur. Bu delikler de bakteriler için uygun bir üreme alanıdır. Bu bakteriler temizlenmezse diş eti iltihaplanmasına ve çene kemiğinde erimeye neden olur. O yüzden diş taşları mutlak suretle temizlenmelidir.

“Ufacık şeker dişe zarar vermez.” Yanlış

Ağızda oluşan bakteriler, şeker ve benzeri rafine karbonhidratlarla beslenirler ve asit üretirler. Şekerin kendisi diş için zararlı olmasa bile bakterilerin ürettiği asit diş minesini eriterek çürüklerin oluşmasına neden olur. Şekerli yiyecek ya da içecekler tüketildiğinde dişler su ile çalkalanmalı ya da fırçalanmalıdır.

“Hamilelikte diş tedavisi yapılmaz.” Yanlış

Hamile kadınlarda en uygun tedavi dönemi üç ile altıncı ay arasındadır. Diş eti tedavisi ve diş taşı temizliklikleri ise her dönemde yapılabilir. Gerek görülmediği sürece röntgen istenmez ve tedavi sırasında gerekiyorsa kurşun önlük kullanılabilir.

“Diş taşlarını temizletmek daha fazla diş taşı oluşmasına neden olur.” Yanlış

Diş taşı temizletme işlemi, diş taşlarının oluşmasını engeller. Bunun yanı sıra uzun süre diş taşı temizletmemek, diş eti çekilmesine neden olur.

“20 yaş dişleri mutlaka çekilmelidir.” Yanlış

20 yaş dişlerinin ağız içerisinde sığabileceği yeterince yer varsa ya da diğer dişlerde çarpıklığa neden olmayacaksa ya da etrafındaki dişlere zarar vermeyecekse çene kemiğinin içinde kalmasına ya da çıkmasında bir sorun yoktur. Ancak bilinmelidir ki bu dişler çıktıkları taktirde konumları bakımından temizlenmeleri zordur. Temizlenmesi zor olan bu dişler iltihabik reaksiyon verirlerse çekilmelidirler.

“Diş ağrısına aspirin ya da alkol iyi gelir.” Yanlış

Diş ağrısına aspirin ya da alkol koymak o bölgede yumuşak doku yanığı oluşmasına neden olacaktır ve bu da size ağrıyı unutturabilir. Ağrı yapmaya başlayan diş bunu bir anda yapmaz. Çürük önce oluşur sonra da uzun bir süre diş sinirine kadar ilerler. Bu yüzden 6 ayda bir kontrollerinizi gerçekleştirmelisiniz.

“Dişlerim bembeyaz o yüzden dişlerim gayet sağlıklı.” Yanlış

Diş eti ve ağız sağlığı beyaz dişlerden çok daha fazlasını bize söyler ve bundan çok daha fazlasını gerektirir. Ağız sağlığı vücudunuzdaki birçok diğer hastalığın da teşhisinde boy gösterebilir. İltihaplanan diş etleri, vücudunuzun bağışıklık sistemini de olumsuz yönde etkiler.