Ağız Ve Diş Sağlığı Hakkında Faydalı Bilgiler

Yemekler Peynir İle Sonlandırılmalı

Çikolatalar, çeşitli tatlılar, şekerli meyve suları gibi gıdalar çürük oluşumunu artırır. Peynir, ayran, süt gibi süt ürünleri PH seviyesini kontrol ederek dişler için koruyucu bir kalkan oluşturur. Tatlı gıdalardan sonra böyle süt ürünleri tüketmek hem dişler için koruyucu kalkan oluşturduğu hem de şekerin oluşturduğu asidin zararlı etkilerini önlediği için oldukça faydalıdır.

Fiziksel Temizlik Sağlayan Gıdalar Tüketilmeli

Elma gibi sert gıda tüketimi dişlerin mekanik olarak temizlenmesini sağlar. Çoğu kişi tarafından doğal diş fırçası olarak bilinen ve kullanılan elmaya alternatif olarak patlamış mısır, havuç ve kereviz tüketerek dişlerinizin fiziksel olarak temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Ağız Kokusunu Gidermek İçin Kahve Çekirdeği Çiğnenmeli

Ağızda oluşan ve ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin oluşturdukları sülfürlü bileşikler ağızda kötü kokulara sebep olur. Bu sülfürlü bileşikleri kahve çekirdeği çiğneyerek yok edebilmeniz mümkün. Böylece kahve çekirdeği çiğneyerek ağızda oluşan kötü kokuyu engellemiş olursunuz.

Elma Sirkesi İle Gargara Yapılmalı

Sabahları dişlerinizi fırçalamadan önce elma sirkesi ile gargara yapmak dişlerinizdeki lekelerin temizlenmesini, dişetlerinizdeki mikrop ve bakterilerin giderilmesini ve dişlerinizin beyazlamasını sağlayacaktır.