Ağız Ve Diş Sağlığı Hakkında Yanlış Bilinenler

Diş Fırçalarken Diş Macunu Islatılmamalı

Çoğu kişi dişlerini fırçalamaya başlamadan önce diş macununu ıslatır. Fakat ıslatılan diş macunu etken maddesini kaybettiği için bu yanlış bir şeydir. Bu yüzden diş macunu ıslatılmadan kullanılmalıdır.

Yemekten Hemen Sonra Diş Fırçalanmamalı

Dişler yemekten hemen sonra fırçalandığı zaman ağızda kalan yemek artıklarının oluşturduğu asitler ağızda dağılarak dişlerin zayıflamasına neden olur. Oluşan asidin dağılmasını önlemek için dişler yemek yedikten en az 1 saat sonra fırçalanmalıdır.

Dişler Çok Uzun Süre Fırçalanmamalı

Dişler günde iki kez iki dakika boyunca çok sert olmayacak bir şekilde fırçalanmalıdır. Bilinenin aksine dişleri sert bir şekilde ve uzun süre fırçalamak dişlerin daha çok temizlenmesini sağlamıyor. Bu yüzden dişlerin iki dakikadan fazla fırçalanması ek bir fayda sağlamıyor. Ayrıca gün içinde fazla çay, kahve ve sigara tüketimi dil üzerinde dil pası adı verilen bir şey oluşturduğu için kötü kokuya neden olabilmekte bu sebeple dişlerinizi fırçalarken dilinizi de fırçalamanızda fayda var.

Kakaonun Antibakteriyel Özelliği

Şekerli gıdalar ve meyve sularının aksine çikolata; kakao çekirdeğinin sahip olduğu antibakteriyel özellik sayesinde dişlere zarar vermemektedir.