Ağızdaki Diş Eksikliği

Çoğumuzun yaşadığı sorunlardan biridir eksik diş. Kimisi bu durumdan rahatsız olup tedavi yollarına başvursa da, kimisi de bu durumdan hiçbir rahatsızlık duymaz. Fakat bu sorun estetik dışında birçok sağlık sorununu da beraberinde getirir.

Eksik dişlerin yol açtığı sorunlar

Eksik dişlerin gülüş estetiğini bozduğunu bununla birlikte öz güven kaybına yol açtığını hepimiz biliyoruz. Bunların dışında;
• Eksik dişin olduğu bölgede çiğneme fonksiyonu sağlıklı gerçekleşeceği için, zamanla bu bölgede bulunan çene kemiğinde erime ve incelme meydana gelir.
• Sağlıklı çiğneme fonksiyonu eksik dişler nedeni ile gerçekleşmez. Ve tek taraflı çiğneme olduğundan, çene eklemlerinde ağrı, ses, kilitlenmeler oluşur.
• Eksik dişler yüz simetrisinin bozulmasına sebep olur.
• Dudak ve yanaklar çöker ve kırışır bununla birlikte kişi daha yaşlı görünür.
• Diş eksiklikleri diğer dişlerin de aralarının açılıp seyrekleşmesine neden olur.
• Eksik dişlerin yanındaki dişler destek bulamadığı için boşluğa devrilmeye başlar. Karşıt dişlerde eksik diş bölgesine uzamaya başlar. Bunun sonucunda, çiğneme fonksiyonu bozulur.
• Devrilen ve uzayan dişlerin bakımı zorlaşır. Kişi dişlerini yeterince temizleyemediği için; dişlerde çürüme, hassasiyet ve diş eti iltihabı oluşur. Bununla birlikte zamanla dişlerde kayıp meydana gelir.
• Eksik diş olduğunda besinler yeterince öğütülemez ve besinler bütün olarak yutulur. Böylece hazımsızlık ve şişkinlik şikayetleri başlar. Bu problem gastrit, ülser, şişkinlik gibi rahatsızlıkları da beraberinde getirir.
• Tat alma duyusu midede değil, dilde yer alır. İyi çiğnenmeden yutulan yiyecekler, kişinin kilo almasına da sebep olur.

Tedavisi

Tek diş eksikliğinde hekim dişin eksik olduğu bölgedeki kemiği açığa çıkararak implantın yerleşeceği alana bir delik açacak ve deliğe implantı yerleştirecek ve implant üzerine kaplama yapacaktır. Çekilmiş dişin arkasında diş yok ise; 2 ya da daha fazla implatın üzerine köprü yapılır. Tam dişsizlik vakalarında yeterli sayıda implant ile tamamen sabit yapıştırılan bir köprü yapılabilir ya da hastanın kullandığı hareketli protezin tutuculuğunu artırmak için birkaç implant koyulup bunlardan destek alınabilir.
Kuron, dişte meydana gelen harabiyet, bazı durumlarda dişin büyük bir bölümünün kaybedilmesine ve dişin zayıflamasına yol açar. Bu durumlarda dolgu yeterli olmayacaktır. Dişin direnç açısından metal-porselen veya porselen ile kaplanması gerekir. Dişin şeklini, rengini ve işlevini sağlayan bu kaplamaya kuron denilir.
Sabit Protezler, dişler üzerine sabitlenen ve hastanın kendi dişi gibi hissettiği protez çeşitidir. Eksik diş veya dişler komşu dişlerden destek alınarak yapılan köprülerle oluşturulmaya çalışılır. Tek bir diş üzerindeki madde kayıplarının giderildiği kuronlar veya diş eksikliklerinin tamamlandığı köprüler sabit protezler olarak adlandırılır.
Hareketli protezler, eksik diş sayısının sabit bir protezle telafi edilemeyeceği durumlarda uygulanan ve sıkça kullanılan bir tedavi yöntemidir.