Bayramda Diş Bakımınıza Daha Fazla Özen Gösterin

Bir ay süren Ramazan Ayının ardından Ramazan Bayramının gelmesiyle bayram ziyaretlerinin olmazsa olmazı çikolata, şeker ve lokum tüketiminde ölçülü olmak gerekiyor. Bu tarz gıdaların sık tüketimleri diş çürüklerine davetiye çıkarıyor. Tatlıya “hayır” diyemeyenler ağız ve diş sağlığı bakımına dikkat etmedikleri takdirde diş çürüğü tehdidi ile karşı karşıya kalıyor. Diş fırçalama imkanı olmadığı durumlarda ağzın bol suyla çalkalanması veya şekersiz sakız çiğnenmesi geçici çözüm olabiliyor.

Diş Dostu Besinler
Diş sağlığını tehdit eden ve olumsuz yönde etkileyen gıdalar olduğu gibi, olumlu yönde etkileyen gıdalar da bulunmaktadır. Bayram sofralarında diş dostu besinler tercih ederek, doğal yöntemlerle ağız ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz.  Diş sağlığına yardımcı besinlerle beslenerek ve ağız ve diş sağlığını aksatmayarak sağlıklı bir ağıza sahip olabilirsiniz.

Yeşil çay; İçerisinde bulunan “katasın” maddesinin diş ve diş minesi için çok faydalı olduğu bilinmektedir. Bu madde ağız kokusunu önler ve çürüğe neden olan bakteriler ile de mücadele eder.
Ada çayı; Diğer bir adıyla diş otu olarak bilinen adaçayının içerisinde bulunan anti bakteriyeller dişin çürümesini ve diş minesinin hassaslaşmasını önler.
Süt ve süt ürünleri; Bu besinler yüksek miktarda kalsiyum ve fosfor içerdiğinden diş minesini korur ve yeniler.

Maydanoz; A vitamini deposu olarak bildiğimiz maydanoz dişlerinizin çürümesi önler, diş minesini güçlendirir,  ağız kokusuna yol açan bakterileri yok ederek ferah bir nefes sağlar.

Yeşil elma; İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde dişlerinizi ve diş minenizi güçlendirirken aynı zamanda çürük oluşumunu engeller.

Havuç; Sert bir besin olduğu için öğütülmesi esnasında tükürük bezlerinizi çalıştırır, bu durum bakterilerin azalmasının yanında, diş minelerinin gerilmesini ve güçlenmesini de sağlar.

Kivi;  Diğer meyvelere nazaran daha fazla C vitamini barındıran kivi dişlerinizi güçlendirerek diş sağlığınıza fayda sağlar.

Limon; Bakterilerin oluşumunu önleyerek dişlerinizin daha sağlıklı olmasını sağlar ve
dişlerinize parlaklık kazandırır.

Kuruyemişler; protein, vitamin, karbonhidrat ve mineraller açısından oldukça zengin olan kuruyemişlerin içeriğindeki yağ dişlerimizin ihtiyacı olan her şeyi sunar.