Bebeklik Döneminden Çocukluğa Ağız ve Diş Sağlığı Bakımı

Bebeklerin, en azından ilk dört ay sadece anne sütü ile beslenmeleri ağız çevresindeki yumuşak doku ve kas fonksiyonlarının gelişimi için oldukça önemlidir. Bizler göremesek de bebeğin tüm dişleri, dişetlerinde saklıdır ve 6 ay civarında süt dişleri çıkmaya başlar. Ağız bakımı bebeğin ilk dişinin çıkmasından önce başlamalıdır çünkü sağlıklı dişetlerinden sağlıklı dişler çıkar.

“Süt dişi” dediğimiz dişler, çocuklar 3 yaşına geldiklerinde tümüyle çıkmış olur ve 6 yaş civarında ise dökülür. Çocukların tüm hayatları boyunca taşıyacak olduğu “kalıcı dişleri”, 6 yaşından sonra çıkmaya başlar. 13 yaşına geldiklerinde ise, kalıcı dişlerin neredeyse tamamı çıkmış olur.

Ağız ve diş sağlığına dikkat etmeyi çocuklara küçük yaşlarda aşılamak oldukça önemlidir. Ancak ebeveynler, çocukları kendi dişlerini fırçalayacak yaşa gelene kadar ağız ve diş sağlığından sorumludur.

Çocukların sağlıklı ve güçlü dişlere sahip olması sorumluluğunu üstlenen ebeveynler nelere dikkat etmeli?

Dişleri henüz çıkmamış bebeklerin, her beslenmenin ardından diş etlerini temiz bir tülbent ya da gazlı baz ile silinmesi, diş çürüğüne neden olan bakteri plağının oluşumunu engeller.

Dişlerin çıkmaya başlamasının ardından dişler, su ve yumuşak kıllı bir fırça ile sabah kahvaltısından sonra ve akşam uyumadan önce fırçalanmasına dikkat etmelisiniz.

Ayrıca her türlü gıdanın alınmasının ardından bebeklere su içirilmesi de, ağız ve diş sağlığı için oldukça önemlidir.

İlk doğum gününün ardından bebekleri, pedodontisleri (çocuk diş hekimi) ile ilk randevularına götürmek ve süreci iyi yönetmek gerekir.

Çocuklar 3 yaşına geldiklerinde florürlü diş macunu kullanmaya başlayabilirler. Diş macunu bezelye büyüklüğünde olmalı ve fırçalamanın sonunda macunun tükürülmesi çocuklara öğretilmelidir.

4 yaşına gelen çocuklar parmak ve emzik emme alışkanlığından vazgeçerilmeli ve dişlerini kendilerinin fırçalamaları öğretilmelidir. Aynı zamanda artık her 6 ayda bir diş hekimini ziyaret etmelidir.

Unutmayalım ki, düzenli diş fırçalama ve diş hekimi tarafından uygulanan koruyucu yaklaşımlar, ileride oluşabilecek diş problemlerinin önlenmesinde büyük rol oynayacaktır.

Çocuklara diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması için nasıl bir yol izlenmeli?

Dişlerini fırçalarken ayrı bir diş fırçası ile siz de kendi dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Çocuğunuza birkaç tane diş fırçası ve diş macunu alabilirsiniz. Bu fırça ve macunlar farklı renkte ve değişik çizgi roman kahramanlarının olduğu fırça ve macun olması harika bir fikir olabilir.

Her seferinde başka bir ikili seçmesini sağlayabilirsiniz. Bu seçim onun diş fırçalama isteğini ve motivasyonunu artıracaktır. Evde diş fırçalama panosu oluşturabilirsiniz ve her fırçalamadan sonra pano üzerinde işaretleme yapabilirsiniz.

Önce kendisinin dişlerini fırçalamasını bekleyebilirsiniz, sonra siz onun o da sizin dişlerinizi fırçalayarak diş fırçalamayı oyuna çevirebilirsiniz.

Banyoya bir kum saati yerleştirebilir ve her fırçalamada kum saatini ters çevirerek zaman tutabilirsiniz. Bunun için yaklaşık 2 dakikalık diş fırçalama süresi yeterli olacaktır.

Bebeklerde En Büyük Diş Problemi; Biberon Çürüğü

Süt dişleri, kalıcı dişlere oranla daha fazla organik madde içerir ve bu sebeple çürümeleri daha kolay ve hızlıdır.

Bebek beslenmesinde en önemli besin olan anne sütü ya da inek sütü doğal olarak şeker içerir.

Bebek beslendikten sonra su içirmeniz oldukça önemlidir. Biberondaki süte şeker, bal pekmez gibi tatlandırıcılar ilave etmemeye özen gösterin.

Gece yatmadan önce yada uyku sırasında bebek anne sütü ya da biberon emildiğinde süt ağızda birikerek mikropların dişleri çürütmesi için elverişli bir ortam oluşturur.

Bebeğinizin gece ağzında biberonla uyuma alışkanlığını önleyebilir ve beslendikten sonra uyutmaya çalışabilirsiniz.

Bebeklerde meydana gelen çürüklerin tedavisi oldukça güçtür ve koruyucu önlemlerin erken dönemde alınması gerekir.