Diastema Nedir?

Diastema, dişler arasında görülen açıklıktır. Ön dişlerin aralarının açık olması kimileri için estetik açıdan rahatsız edici bir durumdur.

Dişlerin aralarının açık olmasının birçok nedeni vardır. En yaygın neden diş boyutlarının çeneye göre küçük olmasıdır. Eğer ön dişlerde eksiklik var ise bu durum dişlerde aralanmalara neden olabilir. Ön kesici dişlerin yanında bulunan yan kesici dişler normalden küçük ise bu durum da, diş arası boşluk oluşma sebebidir. Ön dişler üstünde ve arasında bulunan diş eti bağ dokusu olması gerekenden geniş ve uzun ise yine diş arası boşluk oluşumuna sebep olabilir. Arka azı dişlerinin bulunduğu bölgede kalıcı dişleri hiç oluşmamış kişilerin ön dişleri geriye doğru hareket ederek dişlerin aralarında boşlukların oluşmasına sebep olabilir.

Diasteması fazla olan kişiler, konuşurken bazı sıkıntı ve zorluklar ile karşılaşabilirler. Dişler arası boşluklardan ses gelebileceği gibi dilin dişler arasına girerek zarar görebilme ihtimalide yüksektir. Ayrıca dilin sürekli boşluğa gelmesi zamanla dişlerin arasının daha da açılmasına sebep olabilir.

Diş aralarını kapatmak için birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerin en yaygını ve pratik olanı kompozit uygulamalardır. Kesici dişler kompozit bonding, porselen lamina veneer veya kron uygulama yöntemlerinden birisi ile normal boyutuna getirilebilir. Diş eti dokusunun çok sert ve kalın olması durumunda diş eti dokusu ufak bir operasyon ile alınır. Ortodontik tedavi ile de diş arası boşluklar giderilebilir.

Tedavi Edilmeli Midir?

Yüz yapısı ve diş gelişimi açısından diş aralığı kapama tedavisi yapılabilir. Diş estetiği kişinin kendi beğenisi ve zevkiyle alakalı olarak kişinin isteğine göre uygulanabilir.