Diş Beyazlatma İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Bembeyaz dişlere ve güzel bir gülüşe sahip olmak için çeşit çeşit yollar aranır. Fakat diş beyazlatma ile ilgili ne kadar çok yol varsa o kadar da bilgi kirliliği söz konusudur. Diş hekimlerinin tüm uyarılarına rağmen diş beyazlatma konusunda oldukça fazla yanlışa düşülmekte, diş ve diş etine daha büyük zararlar verilmektedir.

Örneğin diş beyazlatma işlemi için sert fırçaya ihtiyaç yoktur. Hatta sert fırçalar diş ve diş eti kanamasına yol açacağından yeni problemlere davetiye çıkarmaktadır.

Karbonatla diş beyazlatma ise, en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Fakat karbonat ve tuz ile diş beyazlatmak söz konusu değildir. Karbonat ve tuz diş minesindeki tabakaları çizdiği, daha sonrasında da dişin ana rengini kaybetmesine neden olduğu konusunda diş hekimleri hem fikirdir.

Çilek ve limon gibi meyve ve sebzeler içerdiği asit sayesinde dişlerin daha iyi temizlenip beyazlamasına yardımcı olabilir belki ama bu yiyecekler içerdiği asit nedeniyle diş minesine ve diş etlerine zarar verip ağız sağlığını bozabilir.

Kabartma tozu ile dişleri fırçalamanın dişleri beyazlatacağı halk arasında yaygın olarak bilinen diş beyazlatma yöntemidir. Kabartma tuzu dişlerinizi beyazlatır ancak bu beyazlık kısa sürelidir. Kabartma tozu ile dişleri fırçalamak ilerleyen zamanlarda ağız ve diş hastalıklarına yol açar.

Tüm bu doğal yöntemlerle kalıcı çözüm bulunmadığında ise, diş hekimine başvuran hastalar arasında yaygın yanlış düşünceler söz konusudur.

Dişleri beyazlatmak için diş hekimi önerilerinden birincisi diş hekimi yardımıyla profesyonel beyazlatma; diğeri ise evde doktorunuzun önerisi doğrultusunda uygulanan ev beyazlatma yöntemidir.

Klinikte uygulanan diş beyazlatma yönteminde ise doğru bilinen en büyük yanlış, lazer ışığının dişi beyazlattığına dair genel kanıdır. Lazer ışığı dişi beyazlatmamaktadır. Sadece beyazlatma jelinin aktive olmasını sağlayarak gerekli kimyasal reaksiyonu başlatır.

Diş beyazlatma işlemi yapıldıktan sonra dişleriniz daima beyaz kalması bazen mümkün olmamaktadır. Dişler zamanla tekrar renk değiştirmekte; yenilip içilenler nedeniyle yada yaşlandıkça dişler sararmaya tekrar başlar.

Diş beyazlatma işleminin zamanla dişleri daha fazla sarartacağına dair düşünce, diş beyazlatma ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan bir tanesidir. Diş beyazlatma işlemi, dişlerin renk tonunun açılması için yapılır.

Diş beyazlatma konusunda kalıcı yöntemler konusunda en doğru yöntem profesyonel bir destek almak ve en uygun yöntemi uzman hekimlerle birlikte bulmak en doğrusudur.