Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma nedir ?
Diş beyazlatma dişlerin yapısında oluşan renklemeleri giderme işlemidir. Diş beyazlatmanın iki yöntemi vardır. Biri hastanın kendi uygulayabileceği diğeri ise hekim tarafından yapılan uygulama.
Hastanın kendisi için hekim tarafından hazırlanmış özel kalıbın içine ilaç yerleştirilerek 6 ila 8 saat arasında dişlerin kalıpta beklemesi gerekmektedir. Tedavi süresi ortalama 3 haftadır.
Beyazlatıcı ilaç diş üzerine hekim tarafından uygulanır. Dişin üzerine mor lazer ışık tutulur. İşlem tamamlandığında hemen fark edilir. Tedavinin renklemen derecesine göre ne kadar çabuk sonlandırılmak istediğine ve hekimin görüşüne bağıdır.
İstenmeyen lekeler nasıl oluşur?
En bilindik nedenleri arasında yaşlılık başta gelmektedir. Kahve, çay, kola, sigara, vb. gıdaların tüketimi, ve eski protezler, kaplamalar dolgularda dişlerin lekelenmesine sebep olabilir.
Herkese uygulanabilir. Tedavinin etkili olmayacağı bazı durumlar vardır. Hekim bu işlem için dişlerinizin ve ağzınızın bu işlem için uygun olup olmayacağını belirlemek için kontrol yapacaktır. Diş beyazlatma işleminin her hangi bir riski yoktur dişlerinize zarar vermez.
Kimyasal diş beyazlatma
diş beyazlatıcı jel, özel olarak yapılmış diş kalıpları yardımıyla dişlere uygulanır. Ancak kimyasal diş beyazlatma tekniğinin diş minesine bir miktar olumsuz etkisinin olabileceği unutulmamalıdır. Çeşitli kozmetik ürünler arasında da satılabilen bu kimyasallar mutlaka bir diş hekimi gözetiminde kullanılmalıdır.
Fototermal diş beyazlatma
Özel bir jel kullanılır. Ancak önceki uygulamadan farklı olarak yüksek enerjili özel bir ışın demeti yardımıyla uygulanır. Işık kaynağı bir seri LED veya diyot-lazer den oluşabilir. Yine bu yöntemde de muhtemel olumsuz etkilerin olabileceğinden mutlaka diş hekimi gözetiminde yapılmalıdır.
Fotokimyasal diş beyazlatma
beyazlatma jeli bir UV-lamba veya bir KTP lazeri kullanılarak aktive edilir. Bu metodu diğerlerinden ayıran özellik ise kullanılan ışık kaynağının da ayrıca dişi beyazlatıcı etkisinin olmasıdır. Bu uygulama, dişler üzerinde daha derin bir beyazlatma sağlar. UV-Işık kullanırken çevre dokularda yanık ve yaralanmalarına karşı iyi korunmalıdır