Diş Teli Tedavisi Sırasında Diş Çürümesini Önlemenin Yolları

Sanılanın aksine diş telleri ve braketler diş çürüklerine yol açmaz. Fakat ağız hijyeni ortodontik tedavi sırasında büyük önem taşır. Ağız bakımına dikkat etmek komplikasyonların, diş çürüklerinin ya da diş eti iltihabının oluşmasını önlemeye yardımcı olur ve oklüzyonun daha erken düzelmesine de yol açabilir.

Eğer ağız hijyenine dikkat edilmezse teller ağızda uzun süre kaldığından diş çürüklerine olanak sağlar. Aslında bu sabit diş telleri için geçerli bir durumdur. Hareketli ortodontik tedavi için böyle bir sorun yoktur. Apareyler çıkarılabilir ve rahatlıkla temizlenebilir.

Sabit ortodonti tedavisi sırasında teller dişlere herhangi bir zarar vermez ve çürütmediği bilinmektedir. Bununla birlikte ağız bakımı ihmal edildiği takdirde dişlerde çürüme başlar. Hatta diş teli sırasında ağız bakımı iki kat önem kazanır. Diş telleri ve braketler, yenen yemek sonrasında biriken yiyecekler sayesinde bakterilerin oluşumuna zemin hazırlar.

Tellerin arasına kaçan yiyecek artıkları çok iyi temizlenmelidir. Dişler her yemekten sonra, sabah, öğlen ve akşam fırçalanmazsa yiyeceklerin biriktiği yerlerde çürükler meydana gelir.

Diş telleri varken ağız bakımında öncelikle yumuşak uçlu bir diş fırçası (ortodontik diş fırçaları), arayüz fırçaları, diş ipi, ağız gargarası, ağız duşu bir arada kullanılmalıdır. Her yemekten sonra mutlaka dişler fırçalanması ve yiyecek artıklarının diş telleri üzerinde kalmamasını sağlayacak kadar sürede fırçalama yapılması son derece önemlidir.

Arayüz fırçası gece yatmadan önce diş macunu olmadan kullanılması tavsiye edilir. Tekrar ağız çalkalanır. Diş ipini de günde bir kez kullanmak gerekir. Diş telleri için üretilmiş bir ucu sertleştirilmiş diş ipleri piyasada bulunmaktadır.

Alternatif olarak ağız duşu kullanılması tavsiye edilir. Ağız duşu basınçlı su püskürterek, diş telleri ve braketlerin arasına ulaşabilir. Ağız gargarası ise yardımcı olarak kullanılır, asla fırçalamanın yerine geçmez. Ağız hijyeninin yüzde doksan diş fırçalama ile sağlandığı, gargaraların ise sadece opsiyonel ajanlar olduğu unutmalıdır.

Diş teli kullanan hastaların dikkat etmesi gereken diğer husus ise, ağız boşluğunun her gün, iyice temizlemeleri gerektiğidir. Dişleri salınım, dönme teknolojisi kullanan, manuel diş fırçasına göre iki kat fazla bakteri plağı temizleyen şarj edilebilir bir diş fırçası kullanılması bu açıdan daha işlevsel olabilir.

Ayrıca 4 ayda bir yapılacak diş taşı temizliği, ağız hijyeninde maksimum koruma sağlayacak ve tedavi başlangıcında, diş telleri dişlere yapıştırıldıktan sonra florlama işlemi yapılmasının çürükleri önleyecektir.