Dolgu Nedir?

Dolgu nedir?
Çürük nedeniyle zarar görmüş bir dişe, işlevini yerine getirilmesi için yapılan işleme dolgu denir. Hekim dolgu yaparken önce çürümüş diş dokusunu temizler. Sonrasında dolgu malzemesi ile doldurur.
Dolgunun amacı boşlukları kapatarak çürüğün ilerlemesini önlemektir. Dolgu birçok malzemeden yapılmaktadır.
Altın dolgular: laboratuarda sipariş üzerine yapılır ve yerine yapıştırılarak uygulanmaktadır. 20 yıldan fazla süre kullanılabilmektedir. Altın en iyi dolgu malzemeleri arasında yer almaktadır. Bununla beraber en pahalı dolgudur ve birden fazla seansta uygulanır.
Amalgam (gümüş) dolgular: aşınmaya karşı dirençli altına göre daha ucuzdur. Koyu renginden dolayı diğer dolgu çeşitlerine göre daha çok fark edilmektedirler.
Kompozit reçine: diş ile aynı renge sahip olduğu için doğal görünüme sahiptir. Malzeme doğrudan dişin içine doldurulur. Büyük dolgularda kırılabileceği için tavsiye edilmez. Birçok gıdadan etkilenmektedir. 3 ila 10 yıl arası kullanılabilmektedir.
Porselen dolgular: labaratuarda sipariş üzerine üretilir ve sonrasında dişe yapıştırılır. Diş rengine uygun üretilebilir. Genel olarak dişin büyük bir bölümünü kaplar. Maliyeti altına yakıdır.
Dolgu Nasıl Yapılır?
Diş hekiminiz, dolgu yapmaya karar verdiğinde, önceçürük dokuyu uzaklaştıracak, sonra etkilenen diğer alanlerı temizleyecektir. Temizlenen boşluk daha sonra yukarıda tanımlanan malzemelerden biriyle doldurulacaktır.
Dolguya ihtiyacım olup olmadığını nasıl bilebilirim?
Diş hekiminiz, çürüğünüzün doldurulmasının gerekip gerekmediğini saptayabilir. Diş muayenesi sırasında, her diş yüzeyini incelemek için diş hekiminiz küçük bir ayna kullanır.Anormal görünen her şey özel bir cihazla yakından kontrol edilir. Diş hekiminiz ayrıca, ağzınızın bir bölümünün röntgenini çekmek isteyebilir. Diş hekiminizin seçtiği tedavi tipi, çürüğün yol açtığı hasarın kapsamına göre değişir.