Estetik Diş Hekimliğinde Laminate Veneer Tedavisi

Ağız ve diş bölgesinin sağlık ve estetik açıdan yeniden düzenlenmesini refere eden estetik diş hekimliği, farklı yöntemler ve materyaller ile kişiye özel gülüş dizayn edilmesine olanak sağlaması sebebiyle son yıllarda oldukça popülerdir.

Multidisipliner bir branş olması nedeniyle bir çok farklı alanda çalışan doktorun görüşüne başvurulan estetik diş hekimliğinde yalnızca dişler değil; diş eti estetiği de önem kazanır.

Estetik diş hekimliğinde temel mesele, sağlıklı ve doğal bir gülüş tasarımıdır. Ancak gülüş tasarımı her hastaya uygulanan tek ve genel bir tedavi yöntemi değildir. Estetik dolgular, diş beyazlatma, pembe estetik, porselen diş, zirkonyum, laminate veneer, kompozit uygulamaları ve bleaching en bilinen estetik diş hekimliğnin diğeri alanlarındandır.

Mesela laminate veneer, kötü görünen ön dişleri düzeltmenin hızlı, estetik ve güvenli yollarından biridir. Ön dişlerinde kırık olan; dişler arasındaki seviye, renk, farklılıklarını gidermek isteyen, dişlerinin üst yüzeyi aşınmış olan, ön dişlerinde büyük dolgu ve koyu renkli dişleri olan, dişlerinin renginden memnun olmayan; çapraşık dişler, dişleri aralık olan ve dişlerinin şeklinden rahatsız olan hastalara uygulanan bu yöntemde dişlerin zarar görmemesi son derece önemlidir.

Ancak laminate veneer, diğer tedavi alternatiflerine göre maliyeti biraz yüksek; hassas bir tekniktir. İyi bir klinik ve laboratuvar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine teknik bilgisinin ve yeteneği olması gerekir.

Dezavantajlarına rağmen, uygulanabilecek en konservatif (koruyucu) tedavilerden birisi olan laminate veneer tedavisinin süresi de diğer tedavilere göre kısadır. Kişiye özel hazırlanacak olan model ile dişler daha kesilmeden 3 boyutlu olarak hastaya gösterilebilir. Doğru endikasyon, doğru teknik ve iyi bir gülüş dizaynı ile yapıldığında diğer insanlar tarafından hemen fark edilemeyecek kadar kişinin yüzüyle bütünleşeyen veneerler, son derece estetiktir.

Işık geçirme özelliği olduğu için doğal dişten de ayırmak pek mümkün olmaz. Bir laminate veneer ne kadar çok ışık geçirme özelliğine sahipse o kadar daha doğal sonuç elde edilir. Çok iyi cilalanmış porselen yüzeyi, diş taşı oluşumlarını minimuma indirir. Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.

Materyal olarak oldukça kırılgandır. Fakat, mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Aşınmaya karşı direnci yüksektir. Tüm bu artıları sebebiyle, laminate veneer günümüzde uygulanan en ideal estetik tedavi yöntemidir.
İlk muayenede dişler daha kesilmeden hastadan bir ölçü alınır. Bu model ile laboratuarda özel bir malzemeden mock-up uygulaması gerçekleştirilir. Bu üç boyutlu prova çalışmasının ardından, doktor ve hasta istişaresinin tamamlanır, dişler kısa, acısız bir işlem ile hazırlanır ve ölçü alınır.

İlk olarak doğru form ve uzunlukta yapılmış plastik geçici veneerler yapıştırılır. Bunlar porselen veneerler gelene kadar dişlerinizi korumak açısından son derece önemlidir. Aynı zamanda bu geçiciler gerekli düzeltmeler için ikinci bir üç boyutlu model görevini görür. Dişlerin yüz ile uyumu kontrol edilir. Gerekli aşındırma ve ilaveler ile yüze uygun ideal gülüş tespit edildikten sonra, laboratuvarda bu modele göre porselen veneerler hazırlanır ve yapıştırılır.

Bu veneerler çok ince olmalarına rağmen yapıştırıldıklarında kırılmaya karşı çok dayanıklıdır. Bonding rezin yöntemiyle yapıştırma işlemi gerçekleşir ve yapıştıktan sonra laminate veneeri dişten ayırmak mümkün olmaz.

Dental estetikte en bilinen yöntemlerden biri olan laminate veneer, görsel olarak ağız ve diş estetiğini rahatsız eden sorunları çözmektedir. Kötü görünen ön dişleri düzeltmenin hızlı, estetik ve güvenli bu yolunu tercih etmek ve detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.