Flor Tedavisi Diş Çürüklerini Önler mi ?

Flor doğada bulunan bir elementtir. Aynı zamanda uzmanların da diş koruma için önerdiği bir numaralı içeriktir. Uzmanlar aynı zamanda dişlerin çürüklerden korunması için en etkili yöntemin, değişik kaynaklardan alınan flor olduğunu belirtmektedirler. Flor, içtiğimiz suda dşük miktarda bulunuyor. Flor ayrıca, et, balık, yumurta ve çay gibi yiyecek ve içeceklerde de bulunmaktadır. Flor aynı zamanda bazı bölgelerde suda, diş macunlarında ve antiseptik gargaralarda da bulunur.

Flor tabletlerinin kullanım nedenleri nelerdir?

Diş minesi dişi kaplayan bir yapıdadır. Diş üzerinde yan yana sıkı bir şekilde dizilmiş mineral kristallerinden oluşur. Dişin mine kısmında her gün kayıplar yaşanırken, bir yandan da minarelize olan yeni diş mineleri oluşur. Ağızda bulunan bakteriler ve şekerin ürettiği asit diş minesini eritmektedir. Ancak bu kayıp üretilen diş minesi sayesinde giderilir. Mine içinde depolanan flor, kalsiyum ve fosfat minarelleri mineleri yeniden düzenlerler. Ancak yeteri kadar mineralize olmuyorsa, minedeki fazla çözünme diş çürüklerine neden olur.

Flor ise diş minesi oluşumunu hızlandırır ve asit üretimini bozarak dişlerin güçlenmesini  sağlar. Flor dişlere iki şekilde nüfuz edebilir. Küçük yaştaki çocuklar düşük miktarlardaki floru yutarak kanlarına karıştırabilirler. Bu da küçük yaştaki çocukların dişlerini asitlere karşı korumalarına neden olur. Florlu su içerek, florlu diş macunu kullanarak, gargara yaparak ve diş hekimi muayenehanesinde direkt olarak flor uygulaması gerçekleştirerek dişlere flor nüfuz ettrilebilir.

Çocuklarda flor tedavisi, dişlerin gelişme döneminde uygulanır. Eğer çocuğun diş çürüğü geçmişi varsa, ya da çürük riski taşıyorsa ilave flor tedavisi mineralize olma işlemini hızlandıracak ve diş minesini güçlendirecektir. Bunlara ek olarak flor içeren gargaralar da flor eklentisi yapacaktır. Bu gargaraları marketlerin gargara reyonundan temin edebilirsiniz.  Daha yüksek flor oranına sahip gargaralar ve jeller de mevcuttur. Ek flor tabletleri 6 aylıktan 16 yaşına kadar florlu su içmeyen çocuklarda kullanılır.

Flor tedavisi yetişkinlerde diş hekimi kontrolünde de uygulanır. Diş hekiminin uyguladığı flor tedavisinde kullanılan malzemelerin flor oranı, florlu gargara ya da diş macunlarından daha fazladır. Kullanılan bu ürünler hem yetişkinler hem de çocuklar için kullanılabilir. Doktor gözetiminde kullanılan bol florlu malzemelerin kimyasal yapısı da evlerde kullanılanlara göre daha değişiktir ve diş üzerinde daha uzun süre kalır.

Kullanılan bu ürünleri asidik olan florid, (APF) ikincisi ise asidik olmayan nötral floridir. Asidik olmayan nötral florid, genellikle ağız kuruluğu çeken hastalarda, diş rengi dolgusu bulunanlarda, kuron ve köprüsü olan hastalarda kullanılır. Asidik florit kuru dokuların bozulmasına neden olurken kompozit dolgularda çukurcukların oluşmasına neden olur. Diş hekimi flor tedavisini birkaç farklı şekilde uygulayabilir. Florun seyrelmemesi için kurutulan dişler, daha sonra jel, köpük ya da vernik şeklinde uygulanır. Flor dişlerin üzerien direkt olarak fırçayla uygulanabileceği gibi, bir kaşık yardımıyla 1 ile 4 dakika arasında uygulanabilir. Flor uygulamasında birçok çeşitli aromada uygulama malzemesi kullanılabilir. Ancak unutulmamalıdır ki bunların hiç biri yutulmamalıdır.

Bu uygulamaların dışında ise flor tabletleri genellikle çocuklarda kullanılır. Çocuğun içtiği sudaki flor oranı baz alınarak günlük 0.25mg ile 1mg arasında değişen miktarlarda flor uygulaması yapılır.

Flor tedavisinin yanında florlu diş macunu kullanmak da diş çürüklerinin önüne geçecektir. Ancak küçük çocuklar diş macununu tükürme yerine yutma eğiliminde oldukları için bu durum göz önüne alınmalıdır. Profesyonel uygulamadan sonra dişlerin florla etkileşimini bozmamak için en az 30 dakika yemek yenmemeli ya da sigara içilmemelidir.

Peki dişlerimizi güçlendiren ve çürüklere karşı koruyan flor tedavisinin riskleri neler?

Florür tedavisi uzun süre kullanıldığında ortaya çıkan yan etkilerinden dolayı uzun süre kullanılması tavsiye edilmez. Kısa süreli kullanımlarda ise yalnızca çok yüksek miktarlarda uygulandığında sorun teşkil eder. Yine de flor tabletleri, çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdır. Bezelye büyüklüğündeki bir diş macununda 0.20mg flor bulunur. Bu miktarın da zehirleyici özelliği bulunmaz. Eğer çocuk yüksek miktarda flor tükettiyse, derhal kusturulmalıdır. Gereğinden fazla kullanılan flor ise gelişmekte olan dişlerin üstünde noktalar oluşmasına neden olur.

Diş çürüklerinden korunmak ve diş minenizi güçlendirmek için 6 ayda bir diş hekiminizi ziyaret edip flor tedavisi uygulatabilirsiniz.