Invisalign Tedavisi ve Bilinmesi Gerekenler

Invisalign tedavisi, ortodonti tedavisinin popüler yöntemlerindendir. Günümüzde telsiz ortodonti veya şeffaf diş teli olarak bilinen Invisalign tedavisi, yetişkin hastalar için braketlere alternatif olarak kullanılan hareketli ortodontik tedavi yöntemidir.

Gün geçtikçe daha fazla ortodonti uzmanı, dişlerdeki çarpaşıklık, sıkışıklık, seyreklik ve konumlanma bozukluklarını tedavi etmek amacıyla bu yönteme başvurmakta ve şeffaf apareylerde metal teller ve braketler kullanılmaz. Hasta bu plakları isterse yemek yemeden, dişlerini fırçalamadan ya da diş ipi kullanmadan önce kolayca çıkarıp takabildiği için son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir.

Ortodontik tedavilerde gelinen en son teknolojilerden biri olan Invisalign, size özel yapılmış şeffaf plaklar (aligner) ile dişlerinizi düzeltmek için uygulanan telsiz ortodontik tedavidir. Telsiz ortodontik tedavi fırsatını sunan invisalign’ın en önemli tercih edilme nedeni, dişlerinizin çapraşıklığını düzeltirken ortodontik tedavi gördüğünüzün belli olmamasıdır.

Invisalign tedavisi oldukça rahattır. Klasik ortodonti tedavisinde kullanılan braket tarzında apareyler kullanılmaz. Kullanışlı ve pratik bir deneyim sunan Invisalign tedavisi, metal olmadığından ağız içinde yara gibi tahribat oluşturmaz ve konuşma esnasında herhangi bir sıkıntı yaşatmaz.

Son yıllarda gençler tarafından fazlasıyla tercih edilen bu şeffaf diş telleri, estetik bir görünüm sağlar. Ortodonti tedavisi süresini metal braketlerle geçirmek istemeyen bireyler, Invisalign tedavisini tercih etmektedirler.

Invisalign tedavisinin avantajları düşünüldüğü zaman tedavi pahalı bir teknik değildir. Sabit ortodonti tedavisine oranla daha maliyetli bir tedavidir. Invisalign tedavi fiyatları; tedavinin süresine, şeffaf apareylere ve diş bozukluklarının durumuna göre değişiklik gösterir. Ancak Invisalign tedavi sürecindeki uygulama kolaylıkları ve sonucundan elde edilen başarı oranı neredeyse yüzde yüzdür.

Ortodontik tedavi için başvuran hastaların çoğu dişlerinin düzeltmesini isterken, düzeltici apareylerin görünmesini istemezler. Düzeltici apareyler; halk arasında diş teli olarak bilinen metal braketler, şeffaf diş teli olarak bilinen porselen braketler, lingual braketler ya da şeffaf düzeltici plaklar şeklinde isimler alır.

Bunlar arasında düzeltici olmasının yanı sıra istenildiğinde çıkarılabilen ve çıkarılmasa bile neredeyse hiç fark edilmeyen tek aparey şeffaf düzeltici plaklar söz konusudur. Fark edilmemeleri bir avantaj olsa da, çıkarılabilmeleri ve takılmadıklarında tedavinin kesintiye uğraması ise en büyük dezavantajdır. Bu nedenle tedavi etkinliği başta hasta işbirliği olmak üzere birçok faktöre bağlıdır.

Sabit ortodontik apareyler ile kesintisiz diş düzelmesi görülürken, şeffaf plaklarla diş düzelmesi hastanın günlük takma süresine bağlıdır. Bazı hastalar şeffaf plaklarını sadece geceleri takarken, gündüz de takmayı denemekte, rahat olduğunu ve fark edilmediğini görünce gündüzleri de kullanmaya başlamakta ve gece gündüz kullanmaktadır.

Ortodontistin vereceği düzelticilerin her birinin 2 hafta takılması gerekir ki, düzeltici plakların günlük hayatta aksatılmadan kullanılması gerektiği de unutmamalıdır. 2 haftalık periyotlarla yenilenen düzelticilerin her biri dişleri mükemmel bir forma kavuşturacaktır.

Tedavi süreci vakadan vakaya değişmekle birlikte toplamda 1-1,5 yıl içerisinde mükemmel dişlere ve gülüşlere kavuşmanız mümkündür.