Ortodonti Tedavisinde Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Özellikle diş teli tedavisine yeni başlayanların en sık araştırdığı konu, tedavi sürecinde hangi yiyecekleri tüketip tüketemeyecekleri ve nelere dikkat edeceklerdir. Bunun sebeplerinden en önemlisi ise, diş teli takıldıktan sonra ilk olarak üzerinde braket olan dişlerde basınç hissedilmesidir.

İlk bir iki gün yumuşak besinlerle beslenmeye, kıtır kıtır sert şeylerden uzak durmaya sandviç veya elma gibi şeyleri ısırmamaya özen gösterilmelidir.

Diş teli tedavisinde, teller dişlere braket denilen ufak metal parçalarla tutturulmaktadır. Braketler ise dişlere tedavi sonrasında çıkabilmesi kolay biyolojik yapıştırıcılarla yapıştırılır. Yıllar ilerledikçe bu teknoloji gelişmiş ve eskisine nazaran daha sağlam braketler ve yapıştırıcılar üretiliyor olsa bile bu braketleri kullanırken kaçınmanız gereken bazı yiyecekler vardır.

Bunların başında sert gıdalar gelir. Patlamış mısır, cips, kabuklu kuru yemiş gibi birtakım yiyecekleri hayatınızdan belirli bir süre çıkartmanızda fayda var. Bunların yanı sıra elma, havuç gibi sert meyveler ve pizza köşesi, ekmeğin sert kabuğu gibi yiyecekleri dikkatli yemelisiniz.

Her ne kadar yiyecek olmasa da kalem kemirmek gibi alışkanlıklar da braketlerin kırılmasına yol açacaktır. Sert gıdaların yanı sıra bazı şekerli, yapışkan gıdalar da braketlerin baş düşmanıdır.

Sakız, jelibon, karamelli çikolatalar ve asit içeren şeker oranı yüksek içecekler; kola, gazoz da sizi devamlı kırılan braketlerinizi değiştirmek için ortodontistinizi ziyaret etmek zorunda bırakabilir.

Bu dönem boyunca yumuşak çiğnenmesi kolay ancak yapışkan olmayan gıdalarla beslenmek bu dönemi kolay atlatmanıza destek olur. Sağlığa zararları açık olan sigaranın bu tedavi süresince kullanılmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Tedavi sonrasında diş lekeleri ve diş taşları ile karşılaşmamak için sigaradan uzak durmak son derece önemlidir.

Bu bilgiler ışığında ortodonti tedavisi sırasında;

Kola, soda gibi asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Eğer içilecekse  nadiren ve pipet ile içilmelidir.

Jelibon, sakız ve lokum gibi braketlere ve dişlere yapışan yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Elma, armut gibi sert meyveleri ve biftek, pizza gibi yiyecekleri keserek, dilimleyerek küçük parçalara ayırarak yemeye özen gösterilmelidir.

Braketleri ve telleri yerinden oynatacağı için çerez yememek gerekir.

İçinde çekirdeği olan kiraz, erik, zeytin, kayısı gibi yiyecekler ise önceden çekirdekleri çıkarılarak tüketilmelidir.

Sandviç, tost, hamburger gibi yiyecekler ısırarak değil, küçük parçalara bölerek yenmelidir.

Tüm bu yasaklı yiyeceklerin yanı sıra beslenmede asıl olan tellere zarar vermeyen, ağızda basıncı arttırmayan yiyecekleri; çorba, sulu yemekler, makarna, tavuk, deniz mahsulleri gibi yumuşak yiyecekleri rahatlıkla tüketebilirsiniz.