Protez Nedir ? Nasıl Uygulanır ?

Protez nedir?
Vücudumuzdaki eksik uzuvların yerine getirilen parçalara protez denir.
Diş protezleri: Dişlere protez uygulanmadan önce gerekli kanal ve dolgu tedavileri yapıldıktan sonra hala diş kaybı oluyor ise diş protezi uygulanır.
Nasıl yapılır: protezler sabit ve hareketli olmak üzere iki şekilde üretilir. Sabit olan protezler ağza yerleştirildikten sonra yerinden çıkarılmaz.
Sabit protezler az sayıda diş kaybı yaşamış hastalara uygulanır. Uygulamada hastanın sağlam dişleri kesilerek çıkarılır ve üzerine kaplama yapılarak uygulanır. Sabit protezlerin yapımı 10 ila 15 gün arası sürmektedir. Kullanım süresi ortalama 8 yıldır. 8 yıldan sonra yenilenmesi gerekir.
Hareketli protezler rahatlıkla çıkarılır ve takılır. Yapımında hasta 7-8 defa diş hekimine gitmelidir. Protezi takılması yaklaşık 2-3 ay sürmektedir. Hareketli protezler yaşlanınca oluşan diş kaybından dolayı yapıldığı düşünülse de genç yaşlarda dişlerini kaybedenlere de uygulanmaktadır.
Protez bakımı nasıl yapılır?
Hareketli protezlerin bakımı çok önemlidir. Düzenli olarak her gün diş macunu ile fırçalanmalı, dezenfekte sıvıları kullanılmasını öneririz. Bu tür protezde oluşan bakteri ve plaklar diş etlerine zara vermektedir. Protezden dolayı oluşabilecek diş eti kanamalarında hemen hekime başvurun.